Menu
Włókna oraz farby pozyskiwane z konopi są zdrowe i biodegradowalne
Materiał konopny jest oddychający, delikatny oraz bardzo wytrzymały.
Wyrabia się z niego całe spektrum produktów odzieżowych zaczynając od delikatnych podkoszulków po spodnie z materiału przypominającego jeans czy paski podobne do parcianych. Z włókna konopnego wytwarza się też bardzo wytrzymałe liny oraz żagle.
Przemysł tekstylny (włókno konopne)
Włókno konopne jest bardzo podobne do lnu. Komisja Europejska uważa sektor tekstylny za priorytetowy w przejściu na bardziej ekologiczną i zrównoważoną gospodarkę oraz zachęca zainteresowane strony do poszukiwania nowych materiałów i nowych modeli ekonomicznych.
Żywność i pasza (nasiona konopi)
Nasiona konopi zawierają wysoki poziom białka i znaczne ilości błonnika, witamin, kwasów Omega-3 i minerałów. W rezultacie obłuszczone nasiona konopi służą jako żywność do spożycia przez ludzi, podczas gdy całe nasiona konopi są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.
Budownictwo (włókno konopne)
Istnieją trzy główne produkty na bazie konopi stosowane w budownictwie: beton wapienno-konopny (LHC), wełna konopna i izolacja z płyt pilśniowych.
Poprawa efektywności energetycznej w sektorze budowlanym odegra kluczową rolę w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r., co jest celem określonym w Europejskim Zielonym Ładzie.
Produkcja papieru (włókno konopne)
Stosowanie włókien konopnych do produkcji papieru ma wiele zalet: łodygi konopi dojrzewają tylko do pięciu miesięcy, papier konopny niekoniecznie wymaga toksycznych środków wybielających, a papier konopny można poddać recyklingowi siedem do ośmiu razy.
Inne zastosowania
Produkty konopne są wykorzystywane w różnych branżach i do różnych celów. Negatywne oddziaływanie plastiku na środowisko skłoniło producentów do poszukiwania alternatyw.
Konopie to dobra opcja ze względu na swoją lekkość i trwałość. Jako substytut plastiku produkty konopne są wykorzystywane w różnych sektorach, takich jak produkcja samochodów, kolejnictwo, lotnictwo i kosmonautyka.
Olej i ekstrakty z konopi są również bardzo cenionym surowcem kosmetycznym - reguluje działanie gruczołów łojowych, zapobiega schorzeniom skóry, zmniejsza stany zapalne, bóle i obrzęki mięśni i stawów, wzmacniają odporność skóry, a także znieczula i łagodzi obrzęki.
Chcesz zostać członkiem naszego Związku?
Struktury logistyczne i prawne
dla Członków naszego Związku
Godziny pracy
Pon - Pt: 9:00-16:00
Zadzwoń do nas: +48 732 770 886
Napisz do nas: info@kzppk.pl
Krajowy Związek Pracodawców Przemysłu Konopnego z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa, NIP: 524368792, REGON: 521057790, KRS: 0001017037. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz). Realizacja: Plutowski.pl